Saffet ÖĞE

Windows bilgisayarınıza Mac’in dosya önizleme özelliğini ekleyin!

01.01.2017
2.333
Windows bilgisayarınıza Mac’in dosya önizleme özelliğini ekleyin!
Reklam

Uzun süredir Macbook Air kullanıcısıyım. Ancak ne zaman yazılım ile ilgili işim olsa hep Windows bilgisayarlara ihtiyaç duyuyorum. Tabi bunun yanında iş yerinde de Windows kullanılıyor olması da beni bir hayli yoruyor. Macbook ile tanıştıktan sonra kesinlikle vazgeçmeyeceksiniz. Şimdi de Mac OS X’de çok kullanılan ve cidden farkını ortaya koyan bir özellik dosya önizleme özelliğini Windows bilgisayarımızda kullanmayı göreceğiz.

Eğer sizde bu özelliği kullanmak istiyorsanız 2 dk ayırın ve işlem tamamdır.

Mac OS X’de bir dosyayı seçip klavyenizden boşluk ( Space ) tuşuna bastığınızda dosyanın hızlı bir önizlemesi görüntüleniyor. Bunu Windows’da yapamıyoruz. Ancak bunu ‘Seer‘ adında bir uygulamaya ile çözebiliyoruz. Ücretsiz bir uygulama olan Seer Mac OS X’deki dosya önizleme özelliğini Windows bilgisayarınıza getiriyor. Uygulamayı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bir fotoğraf, video veya ses dosyası olsun hiç fark etmez, görüntülemek için boşluk (Space) tuşuna basın ve kapatmak için yine boşluk tuşuna basın. Tabi bu dosyalar dışında .zip ve .rar, metin, Office (dosya bilgisi olarak), PDF, Photosohop, Illustrator, .xml, .json dosyalarını da destekliyor. Hangi dosya formatlarını desteklediğini program ayarlarından yapabilirsiniz.

Uygulamanın Windows Vista dahil olmak üzere, günümüze kadar yayınlanan tüm Windows sürümleriyle sorunsuz bir şekilde çalışabildiğini belirtelim.

Uygulama güncellemeler için internete bağlanmaktadır. Uygulamanın internete bağlanmasını istemiyorsanız, uygulama ayarlarından güncellemeleri denetlemeyi kapatabilirsiniz. Bunun için Settings – General sekmesinden “Auto check for updates” seçeneğinin işaretini kaldırın. Bunun yanı sıra uygulamanın kurulum klasöründeki “ssleay32.dll” ve “libeay32.dll” dosyalarını silin. Artık uygulama hiçbir şekilde internete bağlanmayacaktır.

Uygulama hakkında merak ettikleriniz ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz.

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.