Warning: Use of undefined constant ‘show_admin_bar’ - assumed '‘show_admin_bar’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/robotemn/saffetoge.com.tr/wp-content/themes/polatdugan-v2/functions.php on line 701

Warning: Use of undefined constant ‘__return_true’ - assumed '‘__return_true’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/robotemn/saffetoge.com.tr/wp-content/themes/polatdugan-v2/functions.php on line 701
Saffet ÖĞE » » USB Bellekteki Kayıp Disk Bölümünü Geri Getirme
Saffet Öğe

Başıma gelen bir olay olduğu için sizinle paylaşmak istedim. Muhtemelen aynı konuda birçok kişi sorun yaşamıştır. Elinizde bulunan 8 Gb Flash Belleği bilgisayaramıza taktığımızda 64Mb yada 80 Mb gibi çok komik rakamlar görebiliriz. Eğer sizde bu tarz bir durumla karşılaştıysanız ve Flash Belleğinizin herhangi bir hasar almadığını düşünüyorsanız o zaman aynı problemi yaşamışız demektir.

Birkaç basit adım ile USB belleğinizin kapasitesini eski haline getirebilirsiniz.

Zaman zaman flash belleğinizi taktığınız bilgisayarlardan bulaşan virüsler, belleği temizlemek için attığınız format (disk biçimlendirme) yada Macbook gibi bilgisayarlara taktığımızda  USB belleğin kapasitesinde azalma yaşanabilir. İşin kötüsü kimi zaman zararlı yazılımı kaldırsanız ya da format atsanız dahi flash belleğin kapasitesi eski haline gelmeyebilir.

Yardımcı bir program kullanarak problemli USB belleği eski haline getirebilirsiniz. Bu  yazımda kayıp disk bölümünün geri getirilmesini sizinle paylaştım. Bu işlem sırasında BOOTICE programı kullanılmıştır. Programı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

BOOTICE indir

1- Flash diskinizi bilgisayara takın ve içinde silinmesini istemediğiniz dosyalar varsa bunları sabit diskinize taşıyın.

2- BOOTICE programını açın ve “Part Manage” butonuna tıklayın.

3- Ardından “ReFormat USB Disk”e tıklayın ve açılan pencerede USB-HDD Mode (Single Partition)’ı seçin.

4- Son olarak açılan pencerede dosya sistemini (file system) belirleyip OK’ye basarak devam edin. Çoğu USB bellek varsayılan olarak FAT16 ile biçimlenmiştir bu yüzden FAT16’yı seçebilirsiniz.

 

 

  Makalemi Beğendiniz mi?

    Yazıyı Paylaşın:

Saffet ÖĞE
Administrator
1991 yılında Konya’da doğdum. 2009 Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Elektronik Bölümünde lise eğitimimi tamamladım. Marmara Üniversitesi Mekatronik Bölümünü kazandım ve 2013 yılında buradan mezun oldum. 2012 yılında Mekatronik Eğitimi Bölümü öğrenci temsilcisi seçildim. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi öğrenci temsilcisi seçilerek Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Yönetim Kuruluna girdim. İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde Gençlik Lideri olarak işe başladım. 2015 yılı Ekim ayından itibaren Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi'nde Gençlik Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim.

QR:  USB Bellekteki Kayıp Disk Bölümünü Geri Getirme
Mekale Adı: " USB Bellekteki Kayıp Disk Bölümünü Geri Getirme "
Kategorisi ve Yazarı: " Bilişim " kategorisine " " tarafından eklemiştir.
Tarihi ve Kelime Sayısı : " 31 Aralık 2016 " tarihinde eklemiş ve " 288 " kelime mevcuttur.
Okunma ve Yorum Sayısı : " 2.335 " görüntüleme ve " 0 yorum " yapılmıştır.
  Önceki Yazı
Sonraki Yazı 
  Yorumlar
  Cevap Bırakın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Tweetle