Saffet ÖĞE

USB Bellekteki Kayıp Disk Bölümünü Geri Getirme

31.12.2016
3.012
USB Bellekteki Kayıp Disk Bölümünü Geri Getirme
Reklam

Başıma gelen bir olay olduğu için sizinle paylaşmak istedim. Muhtemelen aynı konuda birçok kişi sorun yaşamıştır. Elinizde bulunan 8 Gb Flash Belleği bilgisayaramıza taktığımızda 64Mb yada 80 Mb gibi çok komik rakamlar görebiliriz. Eğer sizde bu tarz bir durumla karşılaştıysanız ve Flash Belleğinizin herhangi bir hasar almadığını düşünüyorsanız o zaman aynı problemi yaşamışız demektir.

Birkaç basit adım ile USB belleğinizin kapasitesini eski haline getirebilirsiniz.

Zaman zaman flash belleğinizi taktığınız bilgisayarlardan bulaşan virüsler, belleği temizlemek için attığınız format (disk biçimlendirme) yada Macbook gibi bilgisayarlara taktığımızda  USB belleğin kapasitesinde azalma yaşanabilir. İşin kötüsü kimi zaman zararlı yazılımı kaldırsanız ya da format atsanız dahi flash belleğin kapasitesi eski haline gelmeyebilir.

Yardımcı bir program kullanarak problemli USB belleği eski haline getirebilirsiniz. Bu  yazımda kayıp disk bölümünün geri getirilmesini sizinle paylaştım. Bu işlem sırasında BOOTICE programı kullanılmıştır. Programı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

BOOTICE indir

1- Flash diskinizi bilgisayara takın ve içinde silinmesini istemediğiniz dosyalar varsa bunları sabit diskinize taşıyın.

2- BOOTICE programını açın ve “Part Manage” butonuna tıklayın.

3- Ardından “ReFormat USB Disk”e tıklayın ve açılan pencerede USB-HDD Mode (Single Partition)’ı seçin.

4- Son olarak açılan pencerede dosya sistemini (file system) belirleyip OK’ye basarak devam edin. Çoğu USB bellek varsayılan olarak FAT16 ile biçimlenmiştir bu yüzden FAT16’yı seçebilirsiniz.

 

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.