Saffet ÖĞE

UDACITY – Free Online Classes

15.01.2017
33.120
UDACITY – Free Online Classes
Reklam

Bedava Dersane Udacity

Öğrenci, mezun ve öğretim üyeleri ile Silikon Vadisi’nin olmuşmasına büyük katkı sağlamış Stanford Üniversitesi, yine bir ilke attı. Stanford Üniversitesi’nden Sebastian Thrun ve bazı arkadaşları tarafından 2011 yılında kurulan Udacity, öğrencilerine tamamen ücretsiz, internet ortamında, etkileşimli, öğrenmeyi pekiştirici ve eğlenceli dersler sunmaktadır.

Udacity’nin 500,000 öğrencisi bulunmaktadır.

Nasıl Üye Olunur?
https://www.udacity.com/ internet adresinden girip, adınızı, soyadınızı ve bir mail adresinizi yazıp (tabiki bir de parolanız), I accept the Terms of Service kutucuğunu işaretledikten sonra üyeliğiniz çok kolay bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Aşağıda ki resimde de gördüğünüz gibi Get Started bölümünden başlayabilirsiniz.

NOT 

 Üye olurken gerçek ad-soyadınızı yazmak daha doğru olur. Çünkü kursu tamamladığınızda eğitmeniniz tarafından imzalanmış sertifikanız mail adresinize yollanacaktır.

Dersler Ne Zaman Başlar?
Dersler siz ne zaman isterseniz o zaman başlar. Dersler video eğitim şeklinde olacaktır. Bu nedenle siz ne zaman açarsanız o zaman başlar

Derslerin İçeriği ve Müfredatı Var Mı?
Eğitim belirli bir program olmadan yapılamaz bu nedenle Evet var. Aldığınız dersler ‘My Course’ kısmında gözüküyor buradan kaldığınız yeri görebilir ve devam edebilirsiniz. Her dersin müfredatı belli, sınav olup olmadığı bellidir.

Udacity’de Hangi Dersler Var?
Udacity Kurs Kataloğuna girdiğimiz zaman Business, Computer Science, Design, Mathematics ve Science olmak üzere 5 ayrı kategoride ders listesi görüyoruz. Udacity bizlere şimdilik sınırlı sayıda ders sunmakta.

 

Eğitim Başlıkları ve Destekleyenler

 

Ders İşlenişi Nasıl?
Dersler Beginner, Intermediate ve Advanced olmak üzere 3 levelde gruplanmış. Beginner leveldeki bir ders, o ders hakkında iyi bir bilgi birikimi olan bir kimseye çok kolay gelebiliyor. Ancak dersler çok akıcı ve pekiştirici bir şekilde geçtiyor.

Dersler kısa kısa videolar şeklinde hazırlanmış. Eğitmen size sık sık interaktif şekilde soru sorup, sizi Quiz yapıyor. Quiz’lerde verdiğiniz cevaplardan sonra sorunun çözümü hemen ardından eğitmen tarafından açıklanıyor. Burada yanlış bir cevap vermenizin önemi yok. İstediğiniz bölümü atlayabilir veya da geri dönüp tekrar izleyebilirsiniz.

Dersler gayet anlaşılır bir İngilizce ile anlatılıyor.

Derslerde Ödev Veriliyor Mu?
Tüm derslerde verilip verilmediğini bilmiyorum. Ancak özellikle Bilgisayar Bilimi derslerinde öğrencilere ödev veriliyor. Örneğin Web Development dersinde bilgisayarınıza Python ve Google App Engine kurarak ödevleri yapıp, url’sini yollamanız isteniyor. Ödevlerden korkmanıza gerek yok, gayet açıklayıcı bir şekilde yapmanız gereken her şey anlatılıyor. Hatta yukarıdaki programların kurulumu bile.

Ders Sonunda Sınav Oluyor Mu?
Çoğu dersin sonunda bir final sınavı oluyor. Sınavlar bazen bir dizi Quiz sorusu şeklinde olabildiği gibi bazende size bir final projesi verilip (yukarıda ödev kısmında anlatıldığı gibi) sizden projenin url’sini istemek şeklinde de olabiliyor. Yine bazı Bilgisayar Bilimi derslerinde final sınavında interaktif kod yazmanız/düzeltmeniz istenebiliyor.

Dersler Hakkında Yaralanabilinecek Döküman Veya Bir Platform Var Mı?
Evet. Udacity her ders için bir Wiki, bir de Forum bölümü açmış. Öğrenciler birbirlerine soru sorup yardımcı olabiliyorlar.

Udacity Benzeri Siteler Neler?
Coursera ve edx( Massachusetts Institute of Technology ve Harvard University) örnek olarak verilebilinir.

Coursera’da dersler, ödevler ve sınavlar belirli bir zaman içerisinde başlayıp bitecek şekilde düzenlenmiş. Dersler üniversitelerin eğitim öğretime başlamasıyla aynı anda başlıyor. Dolayısıyla siteye ücretsiz kayıt olup, hemen ders kaydınızı yapmalısınız. Coursera’da birçok üniversitenin orijinal dersleri gösterilmekte. Böylece dünyaca ünlü üniversitelerin dersliklerinde gösterilen dersler evinize gelmiş oluyor. Coursera’da da birçok ders sertifika vermektedir.

 

Sorularınızı İletişim bölümünden yada konu altına yorum yazarak gönderebilirsiniz.

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.