Saffet ÖĞE

Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü

08.01.2017
1.904
Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü
Reklam

Sarıkamış Harekatı’nın 102. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında vefakar gençler cefakar ecdadını unutmadı. 7’den 70’e binlerce kişi Yuvacık Barajı Sarıkamış Şehitleri Parkurunda dualarla yürüyerek şehitleri yaad etti. Bundan 2 yıl önce Kars Sarıkamış’a Ankara’dan kalkan yataklı tren ile gitmiştim. Orada ki organizasyona katıldığımda Kars’ın soğuk havasının ne kadar etkili olduğunu gördüm. Döndüğümüzde ve geçtiğimiz 2 yıl içerisinde de kendi illerimizde bu organizasyonları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün de 102. yıl kutlamaları münasebetiyle Kocaeli ilinde Yuvacık Barajı yürüyüş yolunda anma etkinliğimizi gerçekleştirdik. 

 

Bu yürüyüş başlangıcında çeşitli protokol üyeleri konuşmalarını yaptılar. Yürüyüş öncesinde Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi tiyatro grubu öğrencileri tarafından Sarıkamış ruhu yeniden canlandırıldı.

Etkinlik sırasında 50 cm kar vardı. Bu kar ekipler tarafından açılmadan tamamen vatandaşlar tarafından açıldı.En önde Kocaeli Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü yürüdü. Bu ekiplerin arkasında gençlik toplulukları, sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri ve izcilik kulüpleri yer aldı. Yürüyüş sırasında çeşitli marşlar, tekbirler ve dualar ile Sarıkamış Ruhu ve 15 Temmuz gecesi yaşanan hain girişim tekrar hatırlandı.

Etkinlik sırasında yoğun kar yağışının tadını da çıkartanlar oldu. Uzun süredir bu kadar kar görmeyen vatandaş kendini karlara atarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Sizlerde illerinizde yapılan programlardan bilgi verebilir ve daha güzel programlar yapılması için fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.