Saffet ÖĞE

Robot icat etti !

20.03.2017
1.564
Robot icat etti !
Reklam

Maalesef ülkemizde bazı basın organları bilgisizce ve tutarsızca haber yapmayı ve haber sunmayı kendilerine şiar edinmiş gibi hareket etmektedir. Ülkemizin teknolojik ilerlemesini milletimiz gurur vesilesi kılmış ve her gün gelişen yeni şeyler üreten bir ülke olmamızı konuşur olmuştur. Ancak bunlardan nemalanmak isteyen bazı basın organları gazetelerine basamadıkları haberleri internet sitesinden paylaşır olmuşlardır. Bu haber organlarını dinleyen toplumun herkesimi kandırılmaktadır.

Ülkemizde güzel gelişmeler olmaktadır ancak bu güzel gelişmeleri görmeyip yapacak haber bulamadıkları için “Üniversiteli gençler şunu icat etti” gibi ifadeler ile gerçekten bu işi yapanları rencide etmekle kalmayıp toplumu da kandırmaktadırlar.

Ülkemizde birçok genç teknolojik çalışmalar yapmaktadır ancak bunları doğru yönde geliştirmeleri gerekmektedir. Basında çıkan saçma sapan abartı bir haber ile gençlerin ulaşamadığı seviyeler ulaşılabilmiş gibi gösterilmemelidir. Böyle haberler ile milletin “Gençlere bak robot yapmış ama devlet gidip yabancıdan alıyor bu robotları neden bizim gençlerimize fırsat vermiyor ” şeklinde düşünmesine sebep olmaktadır.

 

2009 yılından beri bilinen Örümcek Robotlar ile ilgili Haber7.com ‘un yapmış olduğu bir haber,

http://ekonomi.haber7.com/foto-galeri/44728-universiteli-genclerden-orumcek-robot/p1

Bu haberde “Erzincan’da 2 üniversite öğrencisi, hurdacılardan topladıkları malzemelerle ürettikleri 3D yazıcı yardımıyla sarp ve engebeli arazide kolaylıkla ilerleyip “bubi tuzakları” ile kimyasal tehlike arz eden olaylara müdahale edebilecek “Örümcek Robot” imal etmeyi başardı.”

ifadeleri kullanılmaktadır. 3D yazıcı hurda malzemeleri ile üretiliyor algısı yaratmak mı amacınız ?

 

Yine buna benzer gençler namaz kılan robot icat etti, gençler şunu geliştirdi, böyle robotlar ile yarışmaya katılacak şeklinde başlıklar atan teknoloji haber sitelerini de kınıyorum. Gerçekten emek veren onlarca insan varken, gerçekten emek verip güzel projeler geliştiren mühendisler varken sırf haber yapmış olmak ve reklam olsun amacıyla şişire şişire, anlattıkları bu haberler emek verenlerin hakkına girmektir. Yine kınıyorum.

Yukarıda paylaştığım haberin sadece reklam amaçlı paylaşılmış ve habere değer verilmemiş olması da Habe7.com sitesinin “Ekonomi.Haber7.com” subdomaini üzerinden paylaşmış olmasıdır. Teknolojik bir şeyin ekonomi haberleri içinde olması da üzücüdür. Yine kınıyorum.

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.