Saffet Öğe

Almanların başlattığı Sanayi 4.0 (Endüstri 4.0) devrimi için Türkiye hızlı adımlar atıyor. İlk iş olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK tarafından da duyurulan Ar-Ge reform paketinin yasalaşması oldu.

Sanayi devrimi olarak tarif edilen yapı aslında 1991 yılında Cambridge Universitesinde ki akademisyenlerin kahve makinalarını görebilmeleri için bir kamera yerleştirerek kahvenin olup olmadığını kontrol etmelerini sağlayan sistemi geliştirmeleri ile ortaya çıktı. Bu sistem 2000 li yılların başında ortaya çevrimiçi olarak kahve makinasının görüntüsünü göndermeye başlaması ile internet of things ismini yani nesnelerin interneti tanımını aldı ve böyle ortaya çıktı.

Gelecekte herşey oturduğumuz sandalye, kullandığımız masa, yataklarımız evimizdeki makinalar herşey internete bağlı olacak. Şuanda 10-11 milyar cihazın internet bağlantısı olduğu öngörülüyor. Bu rakamın 10 yıl sonra 50 milyar olması beklenmekte ve buda internetin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

İnternetin kullanılmaması gerektiğini savunanlar varsa bir an önce bunun faydalı yönlerini keşfetseler iyi olur yoksa gelişen dünyada yaşamak kör ebe oynamak gibi bir hal alacaktır….

 1 Makalemi Beğendiniz mi?

    Yazıyı Paylaşın:

Saffet ÖĞE
Administrator
1991 yılında Konya’da doğdum. 2009 Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Elektronik Bölümünde lise eğitimimi tamamladım. Marmara Üniversitesi Mekatronik Bölümünü kazandım ve 2013 yılında buradan mezun oldum. 2012 yılında Mekatronik Eğitimi Bölümü öğrenci temsilcisi seçildim. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi öğrenci temsilcisi seçilerek Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Yönetim Kuruluna girdim. İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde Gençlik Lideri olarak işe başladım. 2015 yılı Ekim ayından itibaren Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi'nde Gençlik Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim.

QR:  İnternet Of Things
Mekale Adı: " İnternet Of Things "
Kategorisi ve Yazarı: " Genel, İnovasyon " kategorisine " " tarafından eklemiştir.
Tarihi ve Kelime Sayısı : " 30 Aralık 2016 " tarihinde eklemiş ve " 165 " kelime mevcuttur.
Okunma ve Yorum Sayısı : " 1.575 " görüntüleme ve " 0 yorum " yapılmıştır.
  Yorumlar
  Cevap Bırakın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Tweetle