Saffet ÖĞE

İnternet Of Things

30.12.2016
2.023
İnternet Of Things
Reklam

Almanların başlattığı Sanayi 4.0 (Endüstri 4.0) devrimi için Türkiye hızlı adımlar atıyor. İlk iş olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK tarafından da duyurulan Ar-Ge reform paketinin yasalaşması oldu.

Sanayi devrimi olarak tarif edilen yapı aslında 1991 yılında Cambridge Universitesinde ki akademisyenlerin kahve makinalarını görebilmeleri için bir kamera yerleştirerek kahvenin olup olmadığını kontrol etmelerini sağlayan sistemi geliştirmeleri ile ortaya çıktı. Bu sistem 2000 li yılların başında ortaya çevrimiçi olarak kahve makinasının görüntüsünü göndermeye başlaması ile internet of things ismini yani nesnelerin interneti tanımını aldı ve böyle ortaya çıktı.

Gelecekte herşey oturduğumuz sandalye, kullandığımız masa, yataklarımız evimizdeki makinalar herşey internete bağlı olacak. Şuanda 10-11 milyar cihazın internet bağlantısı olduğu öngörülüyor. Bu rakamın 10 yıl sonra 50 milyar olması beklenmekte ve buda internetin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

İnternetin kullanılmaması gerektiğini savunanlar varsa bir an önce bunun faydalı yönlerini keşfetseler iyi olur yoksa gelişen dünyada yaşamak kör ebe oynamak gibi bir hal alacaktır….

Reklam
ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.