Saffet ÖĞE

İnsansız Hava Aracı Kayıt Yaptırma

19.01.2017
1.940
İnsansız Hava Aracı Kayıt Yaptırma
Reklam

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı talimat dahilinde, bugün itibarı ile İHA/drone’ların kayıt altına alınması zorunluluğu resmen başladı.

Son kayıt tarihi 1 Mayıs. Bu tarihten sonra kayıt altına alınmayan İHA’lar için 17,000 TL’ye kadar para cezası ve suça karışmış olması halinde cezai işlem uygulanabilecek. Yeni talimat dahilinde artık satın alınan İHA’ların fatura kesim tarihinden itibaren 1 hafta içerisinde kaydedilmesi zorunlu.

Kategorizasyon (azami kalkış ağırlığı bazında):

  • İHA0: 500 gr ile 4 kg arası
  • İHA1: 4 kg ile 25 kg
  • İHA2: 25 kg ile 150 kg
  • İHA3: 150 kg ve üzeri

Uçuş Sınırlaması:

  • Drone sahipleri, araçlarını yatayda 500 metreyi geçmeyecek şekilde görüş alanında tutmak, yerden 120 metre yüksekliği aşmamak ve insanlardan ve yapılardan en az 50 metre uzaklıkta uçurmak zorunda.

Genel Kurallar

  • > Kapalı alanlarda kullanılan İHA’lar, yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler, devlete ait insansız hava araçları kayıt kapsamının dışında.
  • > 500 gr. ile 25 kg arasındaki İHA’lar SHGM’nin (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) çevrimiçi kayıt sistemine kaydettirilecek.
  • > 25 kg ile 150 kilogram aralığında olan ikinci gruptaki İHA’lar ile azami kalkış ağırlığı 150 kg ve üzeri ve olan üçüncü grup İHA’ların Türk Hava Araçları Tescili’ne kayıt yaptırılması zorunlu.> Ticari amaçla kullanılan İHA0 ve İHA1 grubu araçların pilotları ehliyet, sağlık raporu ve telsizle haberleşme kursu belgelerine sahip olma zorunluluğu var. Keza tüm uçuşların rotaları, gerektiğinde ibraz edilmek üzere kayıt altına alınmak zorunda.

 

Kayıt Rehberi

Kayıt için ilk olarak buraya tıklayıp sisteme giriyoruz. Ardından izlememiz gereken adımlarsa sırasıyla şöyle:

Siteye girdikten sonra soldaki 'kayıt ol' menüsüne tıklıyoruz.

Siteye girdikten sonra soldaki ‘kayıt ol’ menüsüne tıklıyoruz.

Girişin ardından bu ekrana istenilen kişisel bilgilerimizi giriyoruz.

Girişin ardından bu ekrana istenilen kişisel bilgilerimizi giriyoruz.

Yukarıdaki adımı doğruladıktan sonra e-postamıza doğrulama linki gelecek ona tıklıyor ve onaylatıyoruz. Ardından “Hesabım

Yukarıdaki adımı doğruladıktan sonra e-postamıza doğrulama linki gelecek ona tıklıyor ve onaylatıyoruz. Ardından “Hesabım

 Yukarıdaki bilgileri girmemizin ertesinde sistem pilot bilgilerimizi onaylayacak. Bunun ardından sertifikamızı, drone'umuzun araç bilgilerini ve 3 farklı fotoğrafını sisteme ekliyoruz.

Yukarıdaki bilgileri girmemizin ertesinde sistem pilot bilgilerimizi onaylayacak. Bunun ardından sertifikamızı, drone’umuzun araç bilgilerini ve 3 farklı fotoğrafını sisteme ekliyoruz.

Drone'umuzu satmak ya da hurdaya çıkarmak istediğimizde bu forma satacağımız kişinin TC kimlik numarasını yazmamız gerekiyor. Alıcının onayı ertesinde artık drone alıcının hesabına geçiyor.

Drone’umuzu satmak ya da hurdaya çıkarmak istediğimizde bu forma satacağımız kişinin TC kimlik numarasını yazmamız gerekiyor. Alıcının onayı ertesinde artık drone alıcının hesabına geçiyor.

İHA uzmanı bilgilerimizi inceleyip, onaylanmasının ardından sistem drone'umuza bir plaka tahsis edecek. Örneğin TR-İHA03400001 gibisinden bir plaka verilecek bize. TR Türkiye'ye, İHA0 kategorisine, 34 bağlı olduğu şehre (burada İstanbul) ve 00001 ise plaka koduna karşılık geliyor.

İHA uzmanı bilgilerimizi inceleyip, onaylanmasının ardından sistem drone’umuza bir plaka tahsis edecek. Örneğin TR-İHA03400001 gibisinden bir plaka verilecek bize. TR Türkiye’ye, İHA0 kategorisine, 34 bağlı olduğu şehre (burada İstanbul) ve 00001 ise plaka koduna karşılık geliyor.

Tüm kayıt işlemleri 1 gün içerisinde anında onaylanarak yapılmaktadır. Sistem çok hızlı çalışmaktadır.

UYARI

Lütfen uçuş yapmadan önce ilinizde alınmış Valilik kararlarını, güvenlik kurulu kararlarını inceleyiniz. Cihazınız herhangi bir durumda düşmesi veya şikayet edilmesi halinde başınıza büyük dertler açacaktır. Bu sebepten uçuş yapacağınız bölgede binalara 50M ve yüksekliğiniz 120M yi geçmeyecek şekilde şehir içinde uçuş yapabilirsiniz. Şehirlerarası bölgelerde yine alınan bir karar veya yasaklama yoksa istediğiniz şekilde uçuş yapabilirsiniz. Burada da binalara 50M den daha fazla yaklaşmanız yasaktır. Kişisel hayatın gizliliği ve mahremiyeti sözkonusu olduğundan binalara yaklaşılması uygun değildir. Şikayet edilmesi halinde başınıza dert açacaktır.Yasak olan yerlerde uçuş yapılması halinde 3 yıla kadar hapis cezası vardır.

 

Güzel uçuşlar dilerim…

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.