Saffet ÖĞE

Finlandiya’daki Çocuklara Fark Ettirmeden Kodlamanın Temellerini Öğretiyorlar!

16.03.2017
1.429
Finlandiya’daki Çocuklara Fark Ettirmeden Kodlamanın Temellerini Öğretiyorlar!
Reklam
Finlandiya’da geliştirilen bir eğitim tekniği ile birlikte öğrencilere genç yaşta fark ettirilmeden programlanın temelleri öğretiliyor.

 

Bir dönemin efsanevi telefon üreticisi Nokia, Angry Birds’ün yapımcısı Rovio Mobile ve Clash of Clans’in yapımcısı Supercell gibi yeni nesil mobil teknolojiler alanında ses getiren şirketlerın anavatanı olan Finlandiya, eğitim ve öğretim müfredatında yazılım dersi olan nadir ülkelerden bir tanesi.

Finlandiya’da bu denli başarılı projeler ortaya çıkarken, artık kodlama bilgisi okuma – yazmadan farksız bir şekilde kabul ediliyor yani kodlama yapmanız değil, iyi kodlama yapmanız size bir artı sağlıyor. Finlandiyalı yazılımcı ve aynı zamanda hem yazar hem de çizer olan Linda Liukas’ın geliştirdiği bir yöntem ise programlamayı çocuklara daha ilgi çekici bir şekilde sunuyor ve çeşitli hareketlerle çocuklarda programlamanın temelleri atılıyor.

Programlamanın çocukların kendisini keşfetmesi olduğunu söyleyen Liukas, birçok uzmanın aksine sırf bir iPhone arayüzünü sezgisel olarak kullanabildiği için çocukların yazılıma yatkın olduğu görüşüne katılmıyor. Bu yüzden çocukları erken yaşta teknik şeylerle boğmadan çeşitli beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik etkinlikleriyle kodlamanın mantığını çocuklara öğretiyor ve ileride teknik bilgilerle bu bilgileri çocukların pekiştirmesini sağlıyor.

Ülkemizde ise eğitim ve öğretimden sorumlu devletin yetkili organı Milli Eğitim Bakanlığı henüz bir adım atmış değildir. Milli Kodlama sistemi geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir. Ancak bu süreçte dünya üzerinde farklı eğitim platformları çıktı ve ülkemizde de gerek özel sektörde gerekse STK ‘lar üzerinden bu eğitimler verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim müfredatını geliştirdiği zaman eğitim verecek eğiticiler ile ilgili sıkıntı yaşancaktır.

Herkesin elini taşın altına atıp bir an önce Milli Kodlama Sistemi geliştirilmeli yada var olan kodlama platformlarından bir tanesi ile eğitime ülke genelince öncelikle öğretmenlik bölümlerinde verilmeli ve sonrasında okullarda derslere başlanmalıdır.

 

Hackercan : Milli Kodlama Sistemi yazım için,

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.