Warning: Use of undefined constant ‘show_admin_bar’ - assumed '‘show_admin_bar’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/robotemn/saffetoge.com.tr/wp-content/themes/polatdugan-v2/functions.php on line 701

Warning: Use of undefined constant ‘__return_true’ - assumed '‘__return_true’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/robotemn/saffetoge.com.tr/wp-content/themes/polatdugan-v2/functions.php on line 701
Saffet ÖĞE » » Arduino Hata Mesajları ve Çözümü “ser_open()” “stk500_recv()”
Saffet Öğe

Arduino Hata Mesajları ve Çözümü “ser_open()” “stk500_recv()”

Arduino Uno ile programlama yapanlar, programlamaya yeni başlayanlar eğer sizde aşağıda ki hata mesajlarını alıyorsanız çözümü çok basit sadece gözden kaçırıyoruz.

 

Yukarıdaki 2 hata mesajı program yükleme sırasında karşılaşılmaktadır. Öncelikle Arduino Uno üzerinde bağlı hiçbir pin kalmasın. Daha sonra GND ve 13 nolu Pin üzerine 1 led bağlayarak da Arduino Uno’nun yükleme esnasında ve çalışma esnasında ki durumunu gözleyebilirsiniz.

Hataların temel sebebi  Arduino kartımızı bilgisayarımıza taktığımızda, bilgisayarımızın USB üzerinden onu bir cihaz olarak tanıması ancak Arudino olarak tanımamasıdır. Bunu da driver ile çözebiliriz. Ancak burada da bir sorun karşımıza çıkmaktadır. Windows kullanıcıları driver güncellemesi yaparken şu yöntemleri kullanmaktadır.

Bilgisayarım ‘ sağ tıkla >> Yönet >> Aygıt Yöneticisi >> Bağlantı Noktaları (COM ve LPT)   bu yolu izlemektedirler. Burada Cihaz COM protuna bağlı bir aygıt olarak görünüyor. Sağ tık ile Sürücü Güncelleştir dediğimizde doğru driver dosyasını seçsek dahi eski driverı değiştirmeden hata mesajı almadan çıkıyoruz.

 

Bu sorunların tamamını Doğru yöntemle driver güncelleyerek çözebiliriz. İşte çözümü,

 

ÇÖZÜM

 

Bunu yapmak yerine sağ tıklıyoruz Sürücüyü kaldırıyoruz. Arduinoyu USB den çıkartıp tekrar takıyoruz. ARduino UNO USB ye takılrı takılmaz orada yine COM portuna bağlı bir cihaz olarak görünecek ama hemen sağ tık ile sürücü güncelle diyoruz. Buradan Arduino sistesinden indirdiğimiz iDE ‘sinin içerisinde yer alan driver klasörünün yolunu gösteriyoruz. İleri diyoruz ve bilgisayarımız COM1 protuna bağlı aygıtı Arduino olarak tanımış oluyor. Böylece yukarıda aldığımız tüm hata mesajları “Access is denied ”  Erişim engellendi yönündeydi. Bunun sebebi ise doğru driverın yüklü olmamasıydı. Böylece sorunumuzu çözmüş olduk.

 

Sorusu olanlar yazıya yorum atabilir, mail ile veya sosyal medya üzerinden paylaşabilir.

 2 Makalemi Beğendiniz mi?

    Yazıyı Paylaşın:

Saffet ÖĞE
Administrator
1991 yılında Konya’da doğdum. 2009 Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Elektronik Bölümünde lise eğitimimi tamamladım. Marmara Üniversitesi Mekatronik Bölümünü kazandım ve 2013 yılında buradan mezun oldum. 2012 yılında Mekatronik Eğitimi Bölümü öğrenci temsilcisi seçildim. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi öğrenci temsilcisi seçilerek Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Yönetim Kuruluna girdim. İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde Gençlik Lideri olarak işe başladım. 2015 yılı Ekim ayından itibaren Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi'nde Gençlik Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim.

QR:  Arduino Hata Mesajları ve Çözümü “ser_open()” “stk500_recv()”
Mekale Adı: " Arduino Hata Mesajları ve Çözümü “ser_open()” “stk500_recv()” "
Kategorisi ve Yazarı: " Bilişim, Eğitim " kategorisine " " tarafından eklemiştir.
Tarihi ve Kelime Sayısı : " 20 Mart 2017 " tarihinde eklemiş ve " 1311 " kelime mevcuttur.
Okunma ve Yorum Sayısı : " 2.929 " görüntüleme ve " 0 yorum " yapılmıştır.
  Yorumlar
  Cevap Bırakın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Tweetle